We Love Print – Sikeres szakmai előadás a nyomdaiparról a Rejtő Karon

Tóth Gábor, a Papír-és Nyomdaipari Műszaki Egyesület és az Nyomda és Papíripari Szövetség ügyvezetője nagy sikerű két részes előadást tartott az Óbudai Egyetem Rejtő Karán a magyar- és európai nyomdaipar helyzetéről és jövőjéről. A programon Tóth Gábor áttekintette a nyomdaipar jelenlegi állapotát, majd az új, innovatív technológiák szerepét és fontosságát elemezte.

A PNYME és az NYPSZ ügyvezetője az előadásában elmondta, hogy a nyomdaipar az ipar 4.0 és a digitális technológiák térhódítása miatt jelentős változásokon megy keresztül. A hagyományos nyomdai technológiák továbbra is versenyképesek a digitális megoldások mellett, de ez utóbbiak rugalmasabbá, gyorsabbá és költséghatékonyabbá teszik a nyomtatást.

Az előadó úgy fogalmazott: „A nyomdaipar egy izgalmas szakma, amely folyamatosan fejlődik. A digitális technológiák és a mesterséges intelligencia új lehetőségeket teremtenek a nyomdatermékek gyártásában és értékesítésében. A nyomdaipar jövője a digitális nyomtatásban rejlik.”

Az előadásokból a hallgatók megtudhatták, hogy a digitális nyomtatás lehetővé teszi a nyomdatermékek egyedi és személyre szabott gyártását, ami a jövőben egyre nagyobb igény lesz.  A nyomdaiparban dolgozó vállalkozásoknak alkalmazkodniuk kell ezekhez a trendekhez, hogy versenyképesek maradjanak. A nyomdai vállalkozásoknak be kell fektetniük a digitális technológiákba, hogy rugalmasabbá és gyorsabbá tegyék a nyomtatási folyamatukat. Emellett ki kell dolgozniuk egy stratégiát az egyedi és személyre szabott nyomdai termékek piacának kiszolgálására.

A nyomdaipar jövője a digitális technológiákban rejlik, de ez nem jelenti azt, hogy a hagyományos nyomdai technológiák teljesen ki fognak halni. A hagyományos nyomdai technológiák továbbra is fontos szerepet fognak játszani a nyomdaiparban, például nagy tételű nyomtatás esetén.

Az előadás részeként az ügyvezető beszámolt egy folyamatban lévő céges munkaerőigény-kutatás részeredményéről is, ami alapján elmondható, hogy a hazai nyomdaipari szereplők optimisták a jövőt illetően, valamint az is kiderült, hogy a nyomdamérnökök iránt egyre növekvő igény jelentkezik a következő 5-7 éves időszakban.

A program kapcsán Dr. habil. Koltai László a kar dékánja elmondta, hogy rendkívül fontosnak tartja a Kar, hogy a hallgatói az ipar és a  szakma kiváló ismerőitől kapjanak olyan hiteles és valós információkat, amellyel szakterületük aktuális helyzetét és várható kilátásait ismerhetik meg.

Tóth Gábor előadásai nagy sikerrel és a hallgatók aktív részvételével zajlott le az Óbudai Egyetem Rejtő Karán. A hallgatók visszajelzései alapján az előadások hasznos és informatívak voltak.