Intézet története


Könnyűipari Műszaki Főiskola 1972 szeptemberében alakult, melynek tanszékei jelenlegi intézetünk jogelődjei voltak. A főiskolán kezdetben öt szakon, köztük a nyomdaipari szakon és a papíripari szakon folyt oktatás. Nappali tagozaton három, esti és levelező tagozaton négy év volt a tanulmányi idő. A tanulmányokat követően sikeres államvizsgát tett hallgatók nyomdaipari, vagy papíripari üzemmérnöki oklevelet kaptak.

Az azóta elmúlt öt évtizedben a képzés markánsan átalakult. Az akkori oktatási tárca 1992-ben egységes könnyűipari mérnök szakká integrálta a korábbi öt szakot, így a szakok szakirányokká váltak. Átalakult a szakmai felsőoktatás, bevezettük a moduláris felépítést és a kreditrendszert. Bővültek a szakterületek a minőségügyi és a csomagolóipari szakiránnyal.

2000-ben három felsőfokú oktatási intézmény, köztük a Könnyűipari Műszaki Főiskola összevonásával létrejött a Budapesti Műszaki Főiskola, mely 130 éves iparoktatási múlttal rendelkezett. Az új karok egyike a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar lett. A karon belül három intézet jött létre korábbi tanszékekből.

Így alakult meg a Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet, ahol azóta is eredményesen folyik a felsőfokú papír-, nyomda-, és csomagolóipari, valamint minőségügyi szakképzés. Ezeken a szakterületeken Magyarországon egyedül itt van lehetőség szakirányú mérnöki diploma megszerzésére.

A Budapesti Műszaki Főiskola 2010-ben tudományos és oktatási eredményei következtében Óbudai Egyetemmé alakult, de kari és intézeti struktúrája nem váltotott.

A Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet hagyományosan jó kapcsolatokat ápol a hazai nyomda- és csomagoló-, valamint papírfeldolgozóipar közép- és nagyvállalkozásaival csakúgy, mint a külföldi beszállítók képviselőivel és az ipar szakmai szervezeteivel. Ipari partnereink korszerű berendezéseik működés közbeni bemutatásával és magas színvonalú szakmai előadásaikkal segítik az oktatást.

Az intézet oktatóinak kutatási munkája és publikálása mindig is meghatározó volt a karon. Oktatóink a közelmúltban több hazai és nemzetközi, EU-s projekt résztvevői, fő szervezői voltak. Nemzetközi partnereinkkel szakmai konferenciákon és CEPUS, illetve Erasmus+ hálózatokon keresztül szoros kapcsolatot ápolunk.  Fontosabb partnereink: University of Zagreb, University of NoviSad, Technische Universität Dresden, Hochschule Hannover, Hannover, Hochschule Niederrhein, Krefeld, Mönchengladbach, Hochschule der Medien, Stuttgart, Westsächsische Hochschule Zwickau, Zwickau, IISIA – Istituto Superiore per le Industrie Artistiche, Faenza, Avans University, Breda, Aurel Vlaicu University of Arad, Gheorghe Asachi Technical University of Iasi, University of Maribor, Suleyman Demirel University, Isparta, Marmara University, Ege University, Izmir, Izmir University of Economics, Izmir, Mersin University, University of the Highlands and Islands, Moray College, Elgin

Napjainkban a Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézetben a nyomda-média, a csomagolás- és papírtechnológia, az informatika-multimédia és a minőségirányítási szakmai csoportok együtt olyan egymásra épülő szaktudás oktatására képesek, amelyre hosszú távú kereslet van, és amely egyelőre unikum a magyar felsőoktatás világában.

Az intézet gondozza a Könnyűipari mérnök BSc és MSc szakot, valamint a műszaki mérnökasszisztens szak nyomdaipari specializáció tantárgyait is. Két szakirányú továbbképzési szakkal bővítettük

Az intézetünkben több oktató és kutató laboratórium segíti a könnyűipari mérnök képzését és a tudományos munkát. Oktatóink közel 90%-a rendelkezik tudományos fokozattal, jelentős publikációs tevékenységgel, kutatói tapasztalattal és ipari gyakorlattal.



Elődeink, akikre büszkék vagyunk:

Dr. Gara Miklós, a Könnyűipari Műszaki Főiskola megalalkulásástól, közel 32 éven át, 1972-1995-ig volt a Nyomdaipari Tanszék vezetője, eközben 5 évig a főigazgató-helyettesi munkakört is betöltötte.

Dr. Vámos György, műszaki tudományok kandidátusa, Kossuth-díjas alkotó, 1972től 1980.-ig irányította Konnyűipari Műszaki Fősikola Papíripari Tanszékét, megteremtve a hazai papíripari oktatás tudásbázisát, a Könnyűipari Műszaki Főiskola első főigazgatója.

Prof. Dr. Erdélyi József, egyetemi tanár, a kémia tudományok doktora, a későbbi Budapesti Műszaki Főiskola alapító rektora, aki 1980 és 1990 között vezette a Papíripari Tanszéket. 1985-ben, az ő irányításával indult meg a csomagolástechnológus ágazatos hallgatók képzése. Majd 1997-től 2000-ig ismét a vezetője lett, az akkorra létrejött Csomagolás- és Papírtechnológiai Tanszéknek.

Borbély Endréné dr, Ph.D. főiskolai tanár, a Budapesti Műszaki Főiskola megalakulásával átszerveződött intézmény struktúrájában a korábbi tanszékekből létrejött Médiatechnológiai Intézet részét képező Csomagolás- és Papírtechnológiai Intézeti Tanszék, melynek vezetője volt 2000 és 2007 között. Később, a további szervezeti átalakításokkal megalakult a Csomagolás- és Papírtechnológiai Szakcsoport, melyet 2007-től 2009-ig, haláláig vezetett.

Dr. Koczor Zoltán, egyetemi docens, a Budapesti Műszaki Főiskolán 2000 óta a minőségirányítási szakirány oktatásáért felelős Minőségügyi Önálló Csoportot, a későbbi Minőségirányítási és Technológiai Szakcsoportot vezette. 2003 és 2007 között a Rejtő Sándor Könnyűipari Mérnöki Főiskolai Kar tudományos főigazgatóhelyettesi feladatait, míg 2004 őszén a kar megbízott főigazgatói feladatait látta el. 2004 és 2007 között a Bőr, Textil- és Ruhatechnológiai Intézet, 2007 és 2009 között a Divat, Termék és Technológia Intézet intézetigazgatója volt.

Prof. Dr. Bakó András, egyetemi tanár, 1995-től a Könnyűipari Műszaki Főiskola Matematika-Számítástechnika Tanszékének tanszék vezetője, 2004 és 2007 között az Informatikai és Matematikai Intézet vezetője, 2007-ben az átszervezések után a Médiatechnológiai Intézethez tartoztak, ahol 2008-ig az Informatika és Multimédia Szakcsoport vezetője volt.

Dr. habil. Endrédy Ildikó főiskolai tanár, a Könnyűipari Műszaki Főiskola Nyomdaipari Tanszékének, majd a Budapesti Műszaki Főiskola megalakulásával átszerveződött intézmény struktúrájában a korábbi tanszékekből létrejött Médiatechnológiai Intézet vezetője volt között. Később, a Kar dékánhelyettesi feladatait is ellátta.

Prof. h.c. Dr. Horváth Csaba címzetes egyetemi tanár, habilitált egyetemi docens a Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet intézetigazgatója volt 2018-ig, akinek meghatározó munkássága nagy mértékben hozzájárult a nyomdaipari és csomagolóipari mérnökképzés megújításához.