A Fővárosi Levéltár Teve utcai épületének dísztermében tartott előadást a nyomdaipari ragasztókról 2023. december 4-én Dr. habil Koltai László, a Rejtő Kar Médiatechnológiai és Könnyűipari intézetének igazgatója „Műanyag ragasztók kémiája és ragasztóképességük” címmel.
Az előadást a Magyar Levéltárosok Egyesülete és a Fővárosi Levéltár közösen szervezte. A megjelenteket P. Holl Adrien az Állományvédelmi főosztály, főosztályvezetője, főtanácsos köszöntötte, aki ismertette az előadás témáját és elmondta, hogy ez a szakmai esemény is a levéltáros szervezet Állományvédelmi szekciójának továbbképzési programjába illeszkedik.
Dr. habil Koltai László előadásában a nyomdaipari ragasztók történetét, típusait és felhasználási területeit mutatta be. Az előadás kezdetén kitért a ragasztók alapvető tulajdonságaira, majd a nyomdaipari ragasztók alkalmazásának lehetőségeit ismertette.
A jelenlévők megtudhatták, hogy a nyomdaipari ragasztók alkalmazása már a könyvnyomtatás kezdetén, a 15. században is elterjedt volt. A korai nyomdaipari ragasztók természetes alapanyagokból, például állati csontokból, bőrből vagy halakból készültek. A 19. században kezdtek el megjelenni a modernebb, mesterséges alapanyagokból készült ragasztók, például a cellulóz-nitrát és a fenol-formaldehid ragasztók. A 20. században tovább fejlődtek a nyomdaipari ragasztók, és megjelentek az diszperziós-, a poliuretán- és a hot-melt ragasztók.
Dr. Koltai László a téma kapcsán elmondta: „A nyomdaipari ragasztók fejlődése folytatódni fog a jövőben is. A nyomdaipar folyamatosan keresi az új lehetőségeket a nyomtatott termékek minőségének és hatékonyságának javítása érdekében. A nyomdaipari ragasztók fejlesztői új alapanyagokat, technológiákat és alkalmazásokat fognak kutatni, hogy megfeleljenek ezeknek az igényeknek”.
Az előadás végén Dr. Orosz Katalin levéltári főrestaurátor javaslatára egyeztettek a felek egy tudományos program előkészítéséről, ami a restaurálás alatt lévő könyveknél használt ragasztók beazonosítást célozza majd.
A program délelőtti szekciójának szakmai szintű előadásait több mint 25 fő hallgatta meg. Külön öröm volt, hogy az Újvidéki Levéltárból is érkezett három kolléga, akik a délutáni worksopon is részt vettek, így az állományvédelmi képzés nemzetközi szintű volt.
A délutáni 3,5 órás workshopon 16 restaurátor, levéltáros kolléga vett részt. A gyakorlaton elkészítették az elméleti előadásokon hallott Agar-Agar, Gellan, Carbopol, Nanorestore géleket. A workshop résztvevői elsajátították a különböző hidrogélek készítését apoláros és poláros oldószerekben. A hidrogélek áttöltését organogélekké, és felületi és oldatainak pH mérését is.