Székelyudvarhelyi hallgatók a papír- és nyomdaipari hagyományok nyomában

Az Óbudai Egyetem Rejtő Karának székelyudvarhelyi, könnyűipari mérnök szakos hallgatói Prokai Piroska mestertanár vezetésével vettek részt a Kar által szervezett papír- és nyomdaipari hagyományőrző programon. A program keretében a hallgatók megismerkedtek a papírkészítés és a nyomtatás történetével, valamint a hagyományos technikákkal.

A 2023. december 9-én megtartott szakmai program első foglalkozásaként a hallgatók meglátogatták a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárat, ahol megismerkedtek a a nyomtatás történetével, valamint a különböző nyomtatási technikákkal, például a kézi szedéssel, a magas nyomtatással, rézmetszéssel és a litográfiával. A Városi Könyvtár kiemelkedő szerepet vállal a nyomdász szakma hagyományainak ápolásában, azzal, hogy épületében egy XIX. századi gépekkel és eszközökkel felszerelt nyomdaműhelyt üzemeltet. A műhelyben a hallgatóknak lehetőségük volt személyesen is kipróbálni a festékezést és a tégelysajtók segítségével a nyomtatást is.

A program második felében a hallgatók részt vehettek egy papírkészítő workshopon is. A gyakorlati foglalkozás során megismerkedhettek a papírkészítés alapanyagaival, a feldolgozási folyamatokkal és a különböző papírfajtákkal. Megtudták, hogy a papírt már az ókorban is ismerték, és hogy a mai papírgyártás alapjai a középkorban alakultak ki. Megtanulták, hogyan kell cellulózrostból, vagy hulladékpapírból merített papírt készíteni. A hallgatók saját kezűleg készíthették el a saját papírjukat, és kipróbálhatták a különböző díszítési technikákat.

A nagyszámú résztvevő visszajelzése alapján elmondható, hogy a hallgatók nagyon örültek a programnak. Többen elmondták, hogy sok új dolgot tanultak, és a program segített nekik abban, hogy jobban megértsék a papír- és nyomdaipari hagyományokat és a technológiák fejlődését.