Óbudai Egyetem Rejtő Karának első és harmad évfolyamos Könnyűipari mérnök hallgatói, Prokai Piroska mestertanár vezetésével, látogatást tettek a Kiscelli Múzeumban 2023. szeptember 15-án, a Kulturális Örökség Napjai alkalmából.
A kirándulás célja a múzeumban található nyomdatörténeti kiállítás megtekintése volt, de a látogatás során a hallgatók megismerkedhettek a múzeum történetével, gyűjteményeivel, időszaki és állandó kiállításaival is.
A Kiscelli Múzeum egyik állandó kiállítása a fővárosi nyomdászat 19-20. századi történetét mutatja be, olyan egyedülálló darabokkal, mint a budai Szentháromság-szobrot ábrázoló réz-nyomólap, az Egyetemi Nyomda betűkészlete, vagy a Landerer és Heckenast Nyomdából származó Columbia-nyomdagép, ami a 12 pont és Nemzeti dal nyomtatásáról ismert.
A nyomdaipar ebben az időszakban komoly átalakuláson ment át az első műhelyek megjelenésétől a nagy nyomdaipari vállalatok létrejöttéig. A magyarországi tipográfia múltja is látványos technikatörténeti emlékeket vonultat fel a Gutenberg-préstől egészen a Linotype-szedőgépig.
A látogatás során a hallgatók számos olyan információt szereztek, amelyek a szakmai fejlődésükhöz hasznosak lesznek. Megismerték a magyar nyomdászat történetének főbb állomásait, valamint a különböző időszakok jellemzőit.
A kiállítás remek lehetőséget nyújtott arra, hogy a résztvevők megismerhessék a magasnyomtatás anyagait és berendezéseit, láthassák a hagyományos gépészeti megoldásokat és testközelből tapasztalhassák milyen nehézségekkel járt a nyomtatás a Gutenberg-sajtó segítségével.
A hallgatók pozitívan értékelték a látogatást. Prokai Piroska mestertanár szerint a múzeumi látogatások fontosak a hallgatók képzésében, hiszen lehetőséget adnak arra, hogy a megszerzett korszerű ismereteket szakmatörténeti adatokkal is kiegészítsék. Mint kiemelte: ez fontos szerepet játszik a szakmai attitűd kialakításában.
A programot a hallgatók is sikeresnek és hasznosnak értékelték. Az egyik hallgató a látogatást követően úgy fogalmazott: „A látogatás nagyon hasznos volt. Megtanultam sok új dolgot a nyomdászat történetéről. A kiállításon látható eszközök ösztönöztek, és szeretnék tovább foglalkozni ezzel a témával.„