550 éves a magyar nyomdászat

Idén ünnepeljük az első Magyarországon nyomtatott könyv, a Budai krónika, azaz a „Chronica Hungarorum” kiadásának 550. évfordulóját. A magyar nyomdászattörténet első kötetét 1473 pünkösd előestéjén fejezte be Hess András budai nyomdász.

A jeles jubileum alkalmából az OSZK újra megjelentette a gyűjteményében őrzött példány latin nyelvű hasonmását, kiegészítve a magyar revideált fordítással, egy, a mű történetéről szóló, átfogó tanulmánnyal és egy részletes angol nyelvű ismertetővel.

A fakszimilét 2023. május 27-én egy rangos rendezvény keretében mutatta be a nemzeti könyvtár, amelyen az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar Médiatechnológia és Könnyűipari Intézetének munkatársai és részt vettek.

A könyvbemutatón Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója elmondta: „Örömteli, hogy az OSZK szakemberei magas színvonalon juttatják el mindenkihez az intézmény falai között található örökséget. Az értelmezések jelenléte módfelett szükséges ahhoz, hogy a nemzeti könyvtár a magyar kulturális örökséget minden generáció számára szakértelemmel szolgáltassa. E küldetés szép eredménye a ma bemutatott Budai krónika, amely a korábbi szövegkiadások után újra értelmezi magyarságunk fontos időszakát.

A mostani fakszimile latin, magyar és angol nyelvű kísérőköteteivel együtt tág nyelvi horizonton válik hozzáférhetővé. A szakemberek a nyomdai előkészítés és az anyagválasztás során arra törekedtek, hogy részleteiben is valósághű, autentikus kiadás készüljön, visszaadva az eredeti kötet élményét.”

Szóllás Péter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője beszédében kiemelte: „Eleinket, mostani önmagunkat és könyvkultúránkat is ünnepeljük a Budai krónikával. A kötetbe szőtt, eredetileg önálló elbeszélések alkalmat adnak arra, hogy magyarságunkról gondolkozzunk, hiszen történeteink összessége jelenti kultúránk alapkövét. Nemzeti önazonosságunk csírái ezek a történetek, amelyeket jó újraolvasni. A Chronica Hungarorumba épített történetek és az elmúlt évszázadok eseményei történeti ívet alkotnak, amiben ott rejlik kulturális javaink átörökítése a következő generációnak.”

Az esemény kapcsán Dr. habil. Koltai László a Rejtő Kar Médiatechnológia és Könnyűipari Intézetének igazgatója elmondta, hogy külön öröm az Egyetem számára, hogy ennek az 550 évnek az utolsó ötven évében az Intézet biztosíthatta egyedülálló módon a magyarországi nyomdaipari mérnök képzést.

A program további, számos érdekes szakmai előadással és kulturális érdekességgel bővelkedett, melyről részletesebb beszámolót a https://www.oszk.hu/hirek/budai-kronika-hasonmas-kiadasa-konyvbemutato honlapon találnak az érdeklődők.