Sikeres tanévet zárt az Óbudai Egyetem Rejtő Karának Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézete

A Rejtő Kar Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézetének munkatársai tanévzáró intézeti értekezleten tekintették át a 2023/2024-es tanévben elért eredményeket.

Dr. habil Koltai László intézetvezető beszámolójában kiemelte, hogy a tanév során sikeresen megvalósultak a kitűzött célok. Az MKI hallgatói kiváló eredményeket értek el a tanulásban, és számos versenyen is eredményesen szerepeltek. Az intézet oktatói aktívan részt vettek kutatási projektekben, és publikációkban tették közzé eredményeiket. 

Az MKI erősítette kapcsolatait az ipari partnerekkel, és számos új együttműködést alakított ki. 

Folyamatfejlesztő szakmérnök és szakemberképzést akkreditáltatott az intézet, amelynek hirdetési kampánya elindult, az első jelentkezők regisztráltak a képzésre.

Sikeresen szervezte meg az Intézet a Cs+P konferenciát, amelyen közel 140-en vettek részt.

Számos üzemlátogatást szerveztek az Intézet munkatársai, amelyek segítették a hallgatók megismertetését a termelő üzemekkel.

Komoly erőfeszítést igényelt a költözés és a rendkívüli selejtezés az Intézetben, amelyet a Doberdó úti épületben kialakítandó konditerem tett szükségessé. Hamarosan megkezdődnek az új helyszínen a hagyományőrző műhely munkálatai is.

Új tudományos eredmények létrejöttét is támogatta az Intézet, témavezetőként két kolléga hallgatója is sikeresen védte meg PhD disszertációját.

Fontos szakmai szempontból, hogy részt vett két MKI-s kolléga a Düsseldorfban, Németországban négyévente megrendezésre kerülő Drupa kiállításon és szakvásáron.

Sikeresen szerepelt a Rejtő Kar is az RRF pályázaton, ennek eredményeként 18 új számítógép került beszerzésre a 201-es tervezői és grafikai laboratórium korszerűsítésére, az ott lévő teljes géppark lecserélésével. Ezzel párhuzamosan az intézeti számítógépek felülvizsgálata és fejlesztése is megtörtént. Az informatikai fejlesztés részeként beszerzésre került egy új Samsung okostábla is a 407-es terembe.

Az intézet igazgatója megköszönte a kollégák munkáját és záró gondolataiban elmondta, hogy büszke az MKI munkatársaira és hallgatóira, és bizalommal tekint a jövőbe. Az MKI elkötelezett a mellett, hogy a hallgatóknak a legmagasabb színvonalú oktatást nyújtsa, és hozzájáruljon a magyar nyomda- és csomagolóipar valamint minőségügy és könnyűipar fejlődéséhez.

A tanévzáró értekezlet után az MKI munkatársai kötetlenebb hangulatban, a kollégák kulináris remekeivel ünnepelték a tanév végét.

A Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet nyári záróvizsgát szervez

Az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Karának Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézete 2024. június 26-án 10:00 órától összevont BSc és MSc záróvizsgát szervez a Doberdó úti épület D-407-es tantermében. A záróvizsgára a Neptun rendszeren keresztül lehetett jelentkezni.

A záróvizsgával kapcsolatos további információk a Neptun rendszerben, valamint az intézet honlapján találhatók: https://mki.rkk.uni-obuda.hu/szakdolgozat-zarovizsga/.

Kérdés esetén kérjük, egyeztessenek konzulensükkel!

A záróvizsgára készülő hallgatóknak sok sikert kívánunk!

Újabb sikeres doktori védés az MKI támogatásával – Új tudományos eredmények a nyomdaipar jövőjéért

Sikeresen megvédte doktori értekezését Várza Ferenc, a Soproni Egyetem Cziráki József Faanyagtudomány és Technológiák Doktori Iskolájának doktorandusza a flexonyomtatás területén. Disszertációjának címe: „Flexo nyomtatással készült hajlékony falú csomagolóanyagok gyártási folyamatában a kritikus pontok feltárása, kutatások a lehetséges fejlesztési területeken.”

A doktori kutatást két konzulens segítette, Dr. habil. Horváth Csaba az Óbudai Egyetem Rejtő Kar címzetes egyetemi tanára, a Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet korábbi intézetigazgatója és Joóbné Dr. Preklet Edina a Soproni Egyetem docense, akikkel a kutatás eredményeit tudományos folyóiratokban publikálták, és számos nemzetközi konferencián mutatták be.

A bírálok egyetértettek abban, hogy a kutató munka során választott, elemzett, illetve vizsgált témák, azaz a poliészter tükörnyomtatás, az elő- és hátoldali flexo nyomtatással készült nyomatok színterének kérdései, a festékek viszkozitásának helyessége, a fedettségi és száradási problémák témaköre, valamint a matt lakkozás vizsgálatának elvi és gyakorlati kérdései időszerűek voltak.

A bizottság megállapította azt is, hogy a Jelölt által kidolgozott és bemutatott eredmények az ipar számára is hasznosíthatók. A dolgozatban bemutatott példák és problémák és az alkalmazott és részben fejlesztett vizsgálati módszerek is időszerűvé teszik a dolgozatot. 

A kutatás eredményei jelentősen hozzájárulnak a flexonyomtatási technológia fejlődéséhez. Várza Ferenc és témavezetői által feltárt új eredmények várhatóan széles körben alkalmazhatók lesznek a nyomdaiparban, és javítják a nyomtatott termékek minőségét és hatékonyságát.

A védés kapcsán Dr. habil. Horvát Csaba hangsúlyozta, hogy a flexonyomtatás egy gyorsan fejlődő technológia, amelynek számos ígéretes alkalmazása van a jövőben. A bemutatott kutatás fontos lépés a flexonyomtatási technológia továbbfejlesztése és a nyomdaipar jövőjének alakítása felé.

„Gratulálok a sikeres védéshez a jelöltnek és témavezetőinek is!” – nyilatkozta Dr. habil. Koltai László a Rejtő Kar dékánja, a MKI intézetigazgatója – „Az eredmények is mutatják, hogy a Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet továbbra is a magyar nyomda és csomagolóipar kiemelt tudásbázisa.”

A Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet munkatársai a DRUPÁN

Idén május 28. és június 7. között került megrendezésre Düsseldorfban, Németországban a nyomdaipar legrangosabb nemzetközi kiállítása és vására, a négyévente megrendezésre kerülő DRUPA. 

Ez a kiállítás a nyomda- és a csomagoló ipar egyik legfontosabb eseménye, és a részvétel kiváló alkalmat nyújt a legújabb technológiák megismerésére, a trendek nyomon követésére és a szakmai kapcsolatok építésére. A DRUPA nem csak egy kiállítás, hanem egy platform is a tudásmegosztáshoz és az innovációhoz. A kiállítás keretében számos konferencia, workshop és fórum kerül megrendezésre, ahol a szakértők megosztják a legújabb kutatási eredményeket és trendeket.

A 2024-es eseményen a világ minden tájáról érkező kiállítók mutatták be a legújabb nyomtatási technológiákat, gépeket, szoftvereket és szolgáltatásokat. A látogatók megismerkedhettek a legújabb trendekkel, kipróbálhatják a legújabb gépeket, és kapcsolatba léphettek a nyomtatási iparág szakembereivel.világ minden tájáról érkező kiállítók mutatják be a legújabb nyomtatási technológiákat, gépeket, szoftvereket és szolgáltatásokat. A látogatók megismerkedhetnek a legújabb trendekkel, kipróbálhatják a legújabb gépeket, és kapcsolatba léphetnek a nyomtatási iparág szakembereivel.

A Nyomda és Papíripari Szövetség szervezésében jutott el a kiállításra a Médiatechnológiai és Könnyűipari Intézet részéről Prokai Piroska mestertanár és Görgényi-Tóth Pál tanársegéd kollégánk is. 

Munkatársaink visszaérkezésük után elmondták, hogy pozitívan értékelték az eseményt.  Örömmel számoltak be arról, hogy sok hasznos és új dolgot láttak, amelyeket a tananyagfejlesztés során is használhatnak. Külön kifejezték köszönetüket azért, hogy azok a cégek, melyeknek volt kint magyar képviselőjük, mint a Heidelberg, Canon, HP, Müller Martini, BOBST, Rigó Kft., Koenig & Bauer lehetőséget biztosítottak magyar nyelvű stand-látogatásra.